Pulsirajuća a trbušna aorta: Uzroci, simptomi i dijagnostika

Uvod

Pulsirajuća a trbušna aorta predstavlja ozbiljno medicinsko stanje koje može dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući rupturu aorte. Razumevanje aneurizme aorte, njenih uzroka, simptoma i dijagnostičkih metoda ključno je za pravovremeno lečenje i sprečavanje fatalnih ishod.

Aneurizma aorte

Aneurizma aorte se definiše kao lokalno proširenje aorte. U slučajevima abdominalne aneurizme, kod oko polovine bolesnika može se javiti i torakalna aneurizma ili aneurizma grane aorte. Ova stanja često ostaju neprimećena sve dok ne dođe do ozbiljnih simptoma ili komplikacija.

Uzroci nastanka

Aorta je podložna dilataciji zbog visokog pritiska krvi na zid. Arterijska hipertenzija, ili povišen krvni pritisak, značajno povećava rizik od nastanka aneurizme. Takođe, ateroskleroza, koja pogađa koronarne, cerebralne ili periferne arterije, predstavlja dominantan faktor rizika. Statistika pokazuje da je incidencia aneurizme aorte u porastu, pri čemu muškarci obolevaju šest puta češće nego žene.

Klinička slika

Simptomi abdominalne aneurizme često izostaju ili su nespecifični. U nekim slučajevima, pacijenti mogu osećati punoću, nelagodnost i pulsiranje u trbuhu. Bolovi u listovima nogu pri naporu takođe mogu ukazivati na problem. Ruptura aneurizme obično se manifestuje tupim bolom u trbuhu i/ili leđima, koji traje više sati ili čak dana. U hitnim situacijama, ruptura se može javiti naglo i uz snažan bol u leđima ili trbuhu, praćena simptomima kao što su osetljivost na dodir, malaksalost, obilno znojenje i konfuzija.

Torakalna aneurizma može imati oligosimptomatski tok, ili izazvati insuficijenciju koronarnih, cerebralnih i perifernih arterija. U nekim slučajevima, simptomi uključuju otežano disanje, kašalj, iskašljavanje krvi, sviranje u grudima, kao i promuklost ili otežano gutanje usled pritiska na jednjak.

Dijagnoza

Dijagnoza aneurizme aorte se postavlja na osnovu anamneze, kliničkog pregleda, kao i dodatnih dijagnostičkih metoda kao što su rendgen, ultrazvuk, CT (skener) i magnetna rezonanca. Konačna dijagnoza se često potvrđuje aortografijom.

Lečenje

Lečenje aneurizme aorte može biti hirurško, posebno u slučajevima rupturisanih aneurizmi ili nerupturisanih aneurizmi većeg prečnika. Pored hirurške intervencije, važno je pratiti aterosklerozu i primeniti energično lečenje hipertenzije, pretežno beta blokatorima, kako bi se smanjio rizik od daljih komplikacija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top